Ом заңы.Электр тогының қуаты
Cкачать презентацию: Ом заңы.Электр тогының қуаты
Презентация по слайдам:
Слайд #1
04.12.2023ж. Тобы:ЕІ-01-23.
Мамандығы: Емдеу ісі
Мейірбике медициналық колледжінің физика пәні оқытушысы:Сарыкулова Жазык Кенгесовна
Біліктілігі:Сарапшы.

Слайд #2
Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастықты қалыптастыру:
Топқа бөлу:
I топ: Ток күші.
ІI топ:Кедергі
IІІ топ: Кернеу
Білім дағдысы:Білу.Түсіну.
Белсенді оқыту:Студенттер үйден дайындап келген сұрақтарға жауап алып, сұрақтарға жауп береді.
Кері байланыс: «Ынталандыру» карточкалар арқылы бағалау

Слайд #3
Тақырыбы: Ом заңдары. Электр тогының жұмысы мен қуаты
Сабақтың мақсаты: Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы тақырыбын үйрену барысында электр кедергісі ұғымын қалыптастыру. Электр тогының жұмыс мен қуаты тақырыбында, алған білімдерін тұрмыста, техникада, күнделікті қажеттілікке қолдана білуге үйрету.
Білімділік:білімді тыянақты, талдау жасап, өз ойларын жүйелі жеткізуді үйрету.
Дамытушылық:өзіндік ой қорыта білу, шығармашылық қабілетін жетілдіру, ой өрісімен дүние танымын кеңейету, сабаққа қызығушылығын ояту. Тақырыпты өмірмен байланыстыру
Тәрбиелік: жаупкершілікке, ұқыптылыққа, өз ойын дәйекті баяндай білуге балулу, өзгенің пікірін сыйлаугға тәрбиелеу.Таныс нәрседен жаңа проблема тудырып оны түсінуге бағыт бағдар беру.
Сабақ типі: жаңа сабақты меңгерту, оқушылардың білік дағдыларын дамыту сабағы.

Слайд #4
І-топ: Ток күші
1.Тазабаева Альбина
2.Қуанышұлы Ертуған-ТОП басшысы
3.Сенгербаев Айдос
4.Әбуова Аяулым
5.Амангелди Мейрбек
6.Жумабек Айдын
7.Шаудирбаев Асылбек
8.Нурлыбайкызы Акзере

Слайд #5
II-топ:КЕДЕРГІ
1.Жумабеков Берекет
2.Таубай Жаркынбек
3.Пайзиллаев Аққымбат
4.Айтбай Сүлеймен
5.Тажигулов Аянбек
6.Есболсын Адилет-ТОП басшы
7.Гани Рамазан
8.Кеңесбаев Жалғас

Слайд #6
III-топ.КЕРНЕУ
1.Султанов Нурлыбек
2.Ильясов Мейрамбек
3.Жуматаев Нурасыл
4.Бисенова Лагыл
5.Джарасов Нуртас –Топ басшысы
6.Маханов Жалгасбек
7.Рахмет Жандос
8.Камалов Дамир

Слайд #7
Студенттер үш топқа бөлінеді
Әр топқа алдын ала тапсырмалар беріледі
1-топ:
1.Контурдағы кернеу нөлге тең болғанда, тербелмелі контурда электр тогы
2.Тербелмелі контурдағы тербелістердің механикалық тербелістерге ұқсастығы
3.Еркін және еріксіз тербелістер

Слайд #8
Өтілген тақырыптарға қатысты сұрақтар
Ток көзінің электр қозғаушы күші және ішкі кедергі. Кернеу және потенциалдар айырымы
1.Электр тоғы дегеніміз не?
2.Тізбекте электр тоғы өтуі үшін қандай шарттар орындалуы тиіс?
3.Электр тоғы қалайқ қарай бағытталған?
4.Қандай тоқты тұрақты тоқ деп атайды?
5.Тоқ күші зарядпен қалай байланысқан?
6.Қандай күштер бөгде деп аталады?
7.Тоқ көзі деп нені атайды?
8.Электр тізбегіндегі тоқ күшінің рөлі қандай?
9.Тоқ көзі жоқ тізбек бөлігіндегі кернеу неге тең?
10.Тоқ көзі бар тізбек бөлігіндегі кернеу неге тең?

Слайд #9
Үйге тапсырманы сұрау бағалау
І-топ:
1.Электр тогы дегеніміз не?
2.Тізбекте электр тогы өтуі үшін қандай шарттар орындалуы тиіс?
3.Электр тогы қалай қарай бағытталған?

Слайд #10
Үйге тапсырманы сұрау және бағалау
II-топ:
•1.Қандай токты тұрақты ток деп атайды?
2.Ток күші зарядпен қалай байланысқан?
3.Қандай күштер бөгде деп аталады?

Слайд #11
Үйге тапсырманы сұрау және бағалау
ІІІ—топ:
1.Ток көзі деп нені атайды?
2.Электр тізбегіндегі ток күшінің рөлі қандай?
3.Тоқ көзі жоқ тізбек бөлігіндегі кернеу неге тең?
4.Тоқ көзі бар тізбек бөлігіндегі кернеу неге тең?

Слайд #12
Жаңа сабақ
1.Тізбек бөлігі үшін Ом заңының өрнегі қандай және ол қалай оқылады?
2.Өткізгіштің кедергісі қандай шамаларға тәуелді?
3.Өткізгіш кедергісі температураға қатысты өзгере ме,өзгерсе,оны қалай түсіндіруге болады?
4.Кедергінің өлшем бірлігі қандай?
5.Тізбектен электр тогы өткенде қандай энергияның есебінен жұмыс істеледі?
6.Тізбек бөлігіндегі жұмысты қалаай есептеуге болады?
7.Токтың жұмысын қандай бірліктермен өлшейді?
8.Тізбек бөлігіндегі жұмысты қалай бірліктермен өлшейді?
9.Джоуль-Ленц заңы қалай тұжырымдалады?
10.Токтың өндірісте және тұрмыста қолданылуы.

Слайд #13
Топтастыру
Студенттерді 3 топқа бөліп, тапсырмалар беріледі. фостер қорғау
1 топқа – тапсырма
№1. Ом заңының теңдеуі, физикалық мәнін ашып беру
2 топқа - тапсырма
№2. Өткізгіштің кедеергісі және оған физикалық сипаттама
3 топқа – тапсырма
№3.Токтың әсері, токтың жұмыс мен қуаты

Слайд #14

Слайд #15

Слайд #16
Ом заңы
Сабаққа қажетті әсбаптарды қолдану
Өткізгіш сымдар, реостат, резистор, амперметр, вольтмер, электр шамы

Слайд #17

Слайд #18

Слайд #19

Слайд #20
Өткізгіштің меншікті кедергі

Слайд #21

Слайд #22

Слайд #23

Слайд #24

Слайд #25
Есептеу
Қуаты 100 Вт электр шамы күніне 6 сағат жанады. 1 ай(30 күн) ішіндегі тоқтың атқарған жұмысын тап, 1кВт•сағ біздің қалада 22 теңге тұрады? 1 ай ішіндегі токтың қанша ақша төлену қажет?
Р= 100 Вт Шешуі :
t = 6cағ•30= 180 сағ А = Р•t
Тариф = 22 теңге F=100 Вт• 180 сағ = 18000 Вт•сағ=
А----? кВт•сағ ----Құны қанша? құны-- 22теңге •18 кВт•сағ =
= 396 теңге
Жауабы: А = 18кВт •сағатта
396 теңге төлейді.

Слайд #26

Слайд #27
Бағалау
Алдын ала дайындалған карточкалар мен бағаланады. Топ басшылары жазып отырады, әр студентті бағалау мүмкіндігі болады.

Слайд #28
Сергіту сәті .Жұмбақ шешу
1.Ток бар жерде біреу бар, өлшемі вольт,киловольт,
Ұмытып кетпе тағы бар, гектовольт және мегавольт
2.Бойындағы зарядты ұзақ уақыт сақтайды,
Реленің күшімен бүлдірместен баптайды.

Слайд #29
Сергіту сәті .Жұмбақ шешу
3. Пайдаланады мені жұрт отын және жарыққа,
Қызмет етемін әрқашан ,түсіне білген халыққа.
4.Жіпке ілдім мен өзім,
Кіп –кішкентай ,күн көзін.

Слайд #30
Сергіту сәті .Жұмбақ шешу
5.Мұз жарғыш жүзіп келеді,
Бауыры қызып келеді.
Абайла ойып түсер,
Ондайлар бұзық келеді
6.Жоғалмайды ешқашан, түрлендірсең егерде,
Басқа күйге ауысса, жұмыс істейді әрқашан

Слайд #31
Есеп шығару.
13-жаттығу
1.Ток күші 1мА кезіндегі кедергісі 100кОм резистордағы кернеуді анықтаңдар.
2.Диаметрі 0,8 мм оқшауланған мыс сым катушкаға оралып,желіге тізбектей қосылған.Егер кернеу 2,5 В кезінде амперметр 0,6 А ток күшін көрсетсе, сымның ұзындығы қандай?
14-жаттығу
Егер қалта шамының кернеуі 3,5 В, ал ток күші 0,28 А болса, ондағы электр тогы 5мин ішінде қандай жұмыс атқарады?
Егер резистордағы ток күші 10 мА, ал оның кедергісі 1 кОм болса, онда 10 мин ішінде қанша жыылу мөлшері бөлініп шығады?

Слайд #32
Бағалау
Алдын ала дайындалған карточкалар мен бағаланады. Топ басшылары жазып отырады, әр студентті бағалау мүмкіндігі болады.

Слайд #33
Құпия хат
Сабақта қандай бөлімді қарастырдық?
Оқу мақсатына жету үшін біз қандай іс –әрекеттер жасадық?
Жұптық жұмыс түрінен алған әсеріңізбен бөліссеңіз?
Сөздік қорын қандай жаңа сөздермен толықтырдық?
Жеке жұмыс қаншылықты қиын болды?

Слайд #34
«ББҮ»стратегиясын қолдану арқылы өтілген тақырып туралы не біледі?Сабақ барысында не білгісі келеді?

Слайд #35
Студенттерді бағалау
Әр топ бір бірін бағалау бойынша түгел топты бағалау
Үйге тапсырма беру:
: Ом заңдары. Электр тогының жұмысы мен қуаты
